УПОРЕЂИВАЊЕ И УКРШТАЊЕ ДОСТУПНИХ ПОДАТАКА, МОГЛО БИ ДОВЕСТИ ДО ЗЛОЧИНАЦА
Удружење породица страдалих на Косову и Метохији од 1998. до 2000.године, са члановима породица несталих и убијених Срба и неалбанаца окупљених око Удружења, годинама води истрајну борбу за сазнавање истине и досезање правде за све, па и за српске жртве. Учинак наших упорних, људских настојања да се сазна судбина несталих, а злочинци праведно казне на жалост, није ни близу резултата на које бисмо били поносни. Статистика је неумољива, па чињенице говоре да се на листи несталих и даље налазе имена више од 520 присилно отетих Срба, а да су у оно мало процесуираних злочина почињених над Србима, казне биле симболичне или пресуде ослобађајуће.
Образложење је, готово увек, било исто: НЕМА ДОВОЉНО ДОКАЗА.
Недавно је Комисија Владе Косова за признавање и верификацију статуса националних хероја, инвалидитета, ветерана Ослободилачке војске Косова и ратних заробљеника, објавила прелиминарне спискове ветерана ОВК – за читаво Косово. Наравно да не мислимо да су сви они чинили ратне злочине над припадницима мањинских заједница. Али, овај интегрисани списак, могао би послужити као полазиште за упоређивање имена припадника ОВК, са именима 318 албанских извршилаца злочина, које су наводили очевици и сведоци тих злочина над Србима и неалбанцима. То би могао бити добар траг за евентуално расветљавање неких од злочина и разоткривање судбина несталих Срба и неалбанаца.
Иако је ово посао за Главну тужитељку Еулекс-а, госпођу Марију Бамијел, рачунајући на Ваш мандат и утицај, у име породица страдалих се Вама обраћамо. Јер, верујемо да ако сада добре воље има, можда су и докази о извршеним злочинима и онима који су злочине наредили или починили, „надохват руке“. Подсећамо Вас да су удружења породица страдалих Срба и неалбанаца, бележећи сведочења очевидаца злочина, током 1999. и 2000.године сачинила СПИСАК ОТЕТИХ ЛИЦА И ТЕРОРИСТА – КИДНАПЕРА, са 318 имена. Овај списак смо, уназад 15 година, достављали свим шефовима Унмик-а, Кфор-а, Еулекс-а, Хашком трибуналу (Карли дел Понте, лично), Тужилаштву за ратне злочине у Београду, међународним, регионалним и домаћим институцијама и организацијама које се питањима несталих и кршењима људских права баве…И, НИШТА!
Верујући да ће се Еулекс питањима несталих и злочинима над Србима и неалбанцима коначно позабавити, уз допис Вам достављамо и поменути списак терориста.

Захтев Удружења породица страдалих на Космету шефу Мисије Еулекс Габриеле Меучиу, да се званично објављени списак припадника такозване ослободилачке војске Косова, упореди са списком на којем је 318 имена албанских терориста који су, на основу сведочења очевидаца злочина над косметским Србима и неалбанцима, удружења породица косметских страдалника, сачинила још крајем 1999.године